Yazılarım

REGL DÖNEMI İŞTAHI İLE BAŞA ÇIKMANIN 10 YOLU

Birçoğumuz regl dönemimizin 1 hafta öncesinden veya regl dönemi sırasında doymayan bir iştaha sahip oluyoruz. Zaten bir Regl ödemiyle karşı karşıya olduğumuz bu dönemde bir de fazla yemek, ağırlık kontrolümüzün kaybına sebep oluyor.

Buna ne mi sebep oluyor?

Hormonal değişiklikler ve bu dönemde yumurtayı dışarı atmak için gereken enerjinin artması. Üzerine bir de duygusal durum sonucu duygusal yeme de eklenince; başa çıkabilmek oldukça zorlaşıyor.

Peki ne yapmalı?

1) Kabullen

Bu durum hemen hemen herkesin başına geliyor ve hem fizyolojik hem psikolojik nedenleri var. Her ay bu durumla karşılaşacağını kabullen ve gardını almaya hazır ol.

2) Kendini Çok Zorlama

Kendini tamamen kısıtlamaya kalkışırsan, sonunda pes edip, çok daha büyük bir iştah kontrolü kaybıyla karşılaşabilirsin. Kendine miktarları abartmadan, günlük küçük ödüller ver.

3) Düzenli Öğünler Yap

Günde 3 ana öğün, 3-4 tane de ara öğün yaparak aç kalmana ve içindeki canavarın uyanmasına engel ol.

4) Tam Tahıllardan Yardım Al

Hem tatmin edici hem de daha uzun süreli bir tokluk sağlayacak olan tam tahıllara her öğününde yer vermen, içindeki açlık canavarının uyanmasını engelleyecek.

5) Süt Ürünleri Desteği ile Gevşe

Bu dönemde vücudun en çok da magnezyum aşeriyor aslında. Magnezyum eksikliği ise başta kas kramplarına neden oluyor. Magnezyum ve kalsiyumun en iyi kaynaklarından olan peynir, süt, yoğurt ürünleriyle hem iştahını dengele, hem de vücudundan mineral kaybına engel olarak kaslarını gevşet!

6) Bitter Çikolata Ye

Hem bu dönemde yaşadığın tatlı aşermelerinle başa çıkacak, hem yüksek antioksidan içeriğiyle hücrelerini koruyacak, hem de magnezyum içeriğiyle regl dönemi magnezyum kaybını azaltacak harika formül! Günde 1-2 porsiyonu (20-40 g) geçmemeye dikkat et!

7) Badem, Ceviz, Yerfıstığı gibi Sağlıklı Yağları İhmal Etme

Yine süt ürünleri gibi, bu kuruyemişler de magnezyum kaynağı. Ara öğünlerine ekleyeceğin bu yemişler, hem uzun süre tok kalmana, hem de magnezyum ihtiyacını gidermene yardımcı olacak.

8) Proteini İhmal Etme

Proteinin tok tutucu ve metabolizma hızlandırmaya yardımcı etkisinin yanı sıra, hücre yapım ve onarım etkisi de var, unutma.

9) Bitki Çayları İç

Şekersiz tükettiğin bitki çayları, hem ödem atımına, hem ağrının hafiflemesine, hem de iştah kontrolüne yardımcı olacak.

10) Hafif Düzeyde Spor Yap

Egzersiz yapmak, mutluluk hormonu serotonin artışını ve kan şekerini dengeleyerek iştah kontrolünü sağlar. Hem de kendini daha iyi hissetmene sebep olur. Önce 45-60 dakikayı geçmeyecek bir spor, sonrasında ise ılık bir duşun iştahını ne kadar dengeleyeceğine inanamazsın. Tabii ki bunu aç karnına yapmamak şartıyla...


 

Diyetisyen Melda DEMİRÖZ ELMAS

Online diyet hakkında bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Development by Ersumer.com