Yazılarım

"NASIL KİLO ALABİLİRİM?" SORUSUNA 10 ÖNERİ

"NASIL KİLO ALABİLİRİM?" SORUSUNA 10 ÖNERİ

Kilo almakta sorun yaşıyor ve ideal kilo aralığına mı gelmek istiyorsun?

O zaman okumaya devam et!

Hep zayıflamak üzerine mi konuşacağız? Biraz da ideal kilosunun altında olanlardan sık sık aldığımız “Nasıl kilo alabilirim?” sorusuna çözümler sunalım.

1) Hormonal kontrol ile başla.

Öncelikle bir dahiliye uzmanına başvurup, tiroid hormonlarına baktır. Çünkü hipertiroid hastalarının metabolizması normalden hızlı çalışıyor ve kilo almaları mümkün olmayabiliyor. Böyle bir durumda hekimin gerekli ilaç tedavisini önerecektir.

2) Sıvı tüketimine dikkat et.

Çok fazla çay, kahve, meyve suyu, asitli içecekler gibi sıvılar tüketme. Bunlar iştahını kapatarak besin alımını azaltabilir.

3) Yemekten önce mideni sıvılar ile işgal etme.

Özellikle de yemeklerden hemen önce ve yemek sırasında, çay-kahve-su veya diğer içecekleri içme. İçeceklerini yemek bittikten sonra iç.

4) Yemeklerde çorba tüketme.

Çorba yüksek miktarda sıvı içerdiği için tokluk hissi sağlayıp, yiyecek alımını azaltıyor.

5) Salata miktarını abartma.

Salata, mineraller açısında faydalı fakat enerjisi düşük olup, mideyi dolduran, iştahı kapatan bir besin. Salatayı az miktarda ve ana yemeğini yedikten yapman daha doğru olacak.

6) Fazla sayıda ara öğün yapma.

Ara öğünler, yine iştahınızın kapanıp, ana öğünleri yiyememenize veya gerekenden az yemene sebep olur.

7) Sağlıklı yağlar al.

Düzenli olarak fındık-fıstık-badem-ceviz gibi sağlıklı yağlar içeren, enerjisi yüksek kuruyemişler tüketmeyi alışkanlık haline getir. Ama bunları, yemekten önce ya da aralarda değil, ana yemeklerini yedikten sonra tüket. Yoksa tokluk hissi vererek iştahını azaltabilir.

8) Fıstık ezmesi tüket.

Akşam yemeğinden sonra veya yatmadan 1.5-2 saat önce düzenli olarak 2-3 yemek kaşığı fıstık ezmesi yemeyi dene. Bu yiyecek hem sağlıklı, hem yüksek enerjili...

9) Spor yap!

Düzenli spor yapmak da hem iştahının açılmasına destek olacak, hem de dengesiz olarak belli bölgelerden değil, sağlıklı bir şekilde kilo almana sebep olacak.

10) Son çare olarak hekim kontrollü ek ürün desteği alabilirsin.

Aşırı zayıfsan, her şeyi denedin, ne yaparsan yap yiyeceklerle kilo alamıyorsan, hekim ve diyetisyen onayıyla raporlanabilen "Enteral ürünler"den destek alarak gün içindeki kalori alımını artırabilirsin.

Unutma! Bunların hepsi düzenli uygulama istiyor. Kilo alamayanlar için kilo almak, biraz zor bir süreçtir. Düzenli çalışma ve istikrar gerektirir.


Diyetisyen Melda DEMİRÖZ

Online diyet hakkında bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.