Yazılarım

Cinsiyete göre Metabolizma Hızları ve Besin Seçimleri Arasındaki Farklar

Metabolizma hızı, vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için bir günde ihtiyacımız olan minimum enerji miktarıdır. Erkeklerin metabolizmaları, kadınlara göre daha hızlı çalışır. Örneğin 175 boyunda ve 75 kg olan bir erkeğin dinlenme halinde vücudu günde yaklaşık 1800-2000 kcal enerji harcarken, aynı boyutlardaki bir kadının vücudu yaklaşık 1500-1600 kcal civarında enerji harcar. Bu nedenle erkeklerin kilo vermesi, kadınlara göre daha kolay ve hızlı olmaktadır.

Metabolizma hızını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bu faktörler arasında tiroid bezinin çalışması, vücut yağ-kas oranları ve cinsiyet hormonları bulunur. Erkeklik hormonu olarak bilinen testesteron hormonu metabolizmayı hızlandırır, kadınlık hormonu olan östrojen ise tam tersine metabolizmayı yavaşlatır. Ayrıca erkeklerin vücut kas kütlelerinin, kadınlara göre daha yüksek olması da metabolizmalarının kadınlardan daha hızlı olmasını sağlayan faktörlerdendir; çünkü hem dinlenme, hem de hareket halinde kaslar vücutta yağlardan daha fazla enerji harcar.

Bunun dışında tiroid bezi çalışması da metabolizma hızı üzerinde çok etkilidir. Tiroid bezi normalden çok çalışıyor ve tiroid hormonu fazla salgılanıyorsa metabolizma hızlanır, tam tersi tiroid bezi normalden az çalışıyorsa metabolizma yavaşlar.

Kişinin yapmış olduğu fiziksel aktivitelere göre de metabolizma kendini hızlandırır. Bir uzmanın gözetimi dışında yapılan kontrolsüz diyetler, birbirini takip eden sık kilo alıp verme durumları ve uzun süreli açlıklar da metabolizmayı bozarak yavaşlatır.

Kadınlar, erkeklere kıyasla daha sağlıklı besinleri seçiyor

Bilim adamları önceleri “You are what you eat” (Ne yiyorsanız O’sunuz) görüşünü desteklerken, şimdi bunu “You eat what you are” (Ne iseniz onu yersiniz) şeklinde değiştirerek, genlerimizin diyetsel seçimlerimiz üzerindeki rolüne dikkat çekmektedirler. Ailesel faktörlerin ve genlerin besin seçimlerimizde etkisi olduğu kadar, cinsiyetin de bu seçimlerle direkt bağlantılı olduğu ve kadınların erkeklere kıyasla diyetlerinde daha sağlıklı seçimler yaptığı günümüzde dünya genelinde yapılan birçok çalışmayla gösterilmiştir.

International Health and Behaviour Survey tarafından, 23 farklı ülkeden yaklaşık 20 bin üniversite öğrencisi üzerinde yapılan araştırma sonucunda, kadın bireylerin büyük bir çoğunluğunun, erkekler bireylere oranla yüksek yağlı besinlerden daha çok kaçındığı, sebze-meyve gibi lifli besinleri daha çok tercih ettikleri ve tükettikleri tuzu sınırladıkları ortaya çıkmıştır. Erkeklerin ise et ürünlerini, hayvansal gıdaları ve yağlı yiyecekleri daha çok tercih edip, sebze-meyveler gibi lifli besinleri kadınlardan daha düşük porsiyonlarda tükettiği bulunmuştur.

Cinsiyetler arasındaki bu besin tercihi değişimlerine, metabolizma farklılıklardan ziyade, kadınların erkeklere kıyasla daha yüksek düzeyde beslenme bilgisine sahip olmaları, sağlıklı beslenmeye daha çok önem vermeleri ve kilo kontrolü motivasyonlarının daha yüksek olmasının sebep olduğu düşünülmektedir. Bunların yanı sıra son zamanlarda ortaya konulan iddialardan biri de, sindirim sisteminde görevli olan vagus sinirinin erkek ve kadındaki hormonal yanıtının besin seçimini etkilediği ve bir kadının sezar salatayı hamburgere tercih etmesine neden olduğudur.

Sebep her ne olursa olsun, günümüzde kadınların beslenme konusuna duydukları ilginin ve sağlıklı beslenmeye gösterdikleri özenin erkeklerden daha fazla olduğu oldukça aşikardır.

Dyt. Melda DEMİRÖZ ELMAS

Online diyet hakkında bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.