Yazılarım

7 ADIMDA SELÜLİTLERE SAVAŞ AÇIN

7 ADIMDA SELÜLİTLERE SAVAŞ AÇIN

1- Selülitin en büyük dostu; ŞEKER

Esmeri, beyazı, balı, pekmezi hiç farketmez. Fazlası bacaklardaki yağ miktarını artırıp, dolaşımı azaltarak selülite neden oluyor. Şeker grubunda en kötüsü ise kola, gazoz, meyve suyu, şuruplu içecekler gibi sıvı şekerliler veya krema kıvamlı sürülebilir çikolatalar. Biran önce şeker ve şeker içeren yiyeceklerin detoksuna gir ve bunları sıfıra veya minimuma indir.

Meyve tüketimi önemli ama o da 2-3 porsiyonu geçmesin.

2- Düşmanımızın ikinci dostu ise; BEYAZ UN ve BEYAZ PİRİNÇ…

Beyaz ekmek, poğaça, pasta vs. beyaz unlu yiyecekleri hayatından çıkar, beyaz pirinci olabildiğince azalt ve yerine sağlıklı karbonhidratları koy. Tam çavdar, tam buğday gibi tam tahıllı ekmekler, yulaf, bulgur, karabuğday, kinoa, kurubaklagiller gibi..

3- Üçüncü zararlı dost ise; KIZARTMALAR ve AŞIRI YAĞLI YİYECEKLER…

Sebzeleri ve etleri kızartılmış olarak değil; ızgara, fırında veya haşlama olarak tercih et! Aşırı yağlı soslardan koşarak uzaklaş. Yağ ihtiyacını çiğ badem, fıstık, ceviz gibi sağlıklı yağlarla gider.

4- Alkolün olumsuz etkisini unutma!

Bu da yine sıfıra veya minimuma indirmek gereken düşmanlarımızdan maalesef.. Haftada bir kez 2 kadeh şarapla sınırlamaya ne dersin?

5- Çalıştır!

Selülitin en çok görüldüğü bölgelerde olan üst bacak ve kalça bölgesini sıkılaştıracak egzersizlere yönel! Pilates-yoga gibi sıkılaştırıcı egzersizler ile tempolu yürüyüş-yüzme gibi kardiyo egzersizleri kombinleyip, düzenli olarak devam ettiğinde inanılmaz sonuçlar alacaksın!

6- Kahve efsanesine inanma! Kafeinin gücüne inan!

Kahve selülite sebep olmuyor! Kahvelerin içindeki krema, şeker, şuruplar ve kahve beyazlatıcılar selülite neden oluyor. Türk kahvesi ile sade veya az sütlü filtre kahveyi sev. Türk kahvesinin telvesini de boşa harcama, haftada 1-2 kez selülit peelingini bununla yap! Piyasadaki sıkılaştırıcı ve selülit kremlerinin içinde neden hep kafein var zannediyorsun?

7- Dolaşımı artır!

Selülit aslında bir dolaşım problemi. Yağ oranının artması ile, o bölgedeki kan dolaşımı hızı ve kalitesi bozuluyor. Bunu düzeltmek için düzenli olarak kese, kuru fırça, peeling ve selülit masajlarından destek al. Deniz yosunu maskeleri veya duş jeli yerine gerçek yosun sabunu kullan. Yine düzenli kullanımında hızlanmış dolaşım, harika sonuçlar...


Diyetisyen Melda DEMİRÖZ

Online diyet hakkında bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.